
Floor Lamp with Black Wood Finish Storage Shelves By Homeroots
Have it all with high style and multi-function. This shelf floor lamp feature a black walnut wood open box frame with two additional display/storage shelves, making it a handy addition to the living/media room, den, office, or bedroom. The collapsible poly/cotton shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on/off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372524 |
| Product UPC: | 4512839460154 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $90.81
-65%$90.81
$31.78More Images


Floor Lamp with Black Wood Finish Storage Shelves By Homeroots
Have it all with high style and multi-function. This shelf floor lamp feature a black walnut wood open box frame with two additional display/storage shelves, making it a handy addition to the living/media room, den, office, or bedroom. The collapsible poly/cotton shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on/off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372524 |
| Product UPC: | 4512839460154 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Have it all with high style and multi-function. This shelf floor lamp feature a black walnut wood open box frame with two additional display/storage shelves, making it a handy addition to the living/media room, den, office, or bedroom. The collapsible poly/cotton shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on/off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372524 |
| Product UPC: | 4512839460154 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























