
Floor Lamp with Antique Brass Poles and Walnut Wood Finish Storage Shelves with Two USB Ports By Homeroots
Floor Lamp with Antique Brass Poles and Walnut Wood Finish Storage Shelves with Two USB Ports By Homeroots
Taking the classic shelf light to the next level, this floor lamp mixes high-quality materials to create an elevated functional design with a charging station and display shelves. Antique brass poles hold 2 walnut-finished shelves and a square textured natural linen shade. Conveniently located underneath the socket, 2 USB ports can charge up your smart devices. A decorative metal pull chain turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 12.5in W x 12.5in D x 62.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Antique Brass & MDF w. Walnut Wood Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372531 |
| Product UPC: | 4512839460048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $180.36
-65%$180.36
$63.13More Images


Floor Lamp with Antique Brass Poles and Walnut Wood Finish Storage Shelves with Two USB Ports By Homeroots
Taking the classic shelf light to the next level, this floor lamp mixes high-quality materials to create an elevated functional design with a charging station and display shelves. Antique brass poles hold 2 walnut-finished shelves and a square textured natural linen shade. Conveniently located underneath the socket, 2 USB ports can charge up your smart devices. A decorative metal pull chain turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 12.5in W x 12.5in D x 62.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Antique Brass & MDF w. Walnut Wood Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372531 |
| Product UPC: | 4512839460048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taking the classic shelf light to the next level, this floor lamp mixes high-quality materials to create an elevated functional design with a charging station and display shelves. Antique brass poles hold 2 walnut-finished shelves and a square textured natural linen shade. Conveniently located underneath the socket, 2 USB ports can charge up your smart devices. A decorative metal pull chain turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 12.5in W x 12.5in D x 62.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Antique Brass & MDF w. Walnut Wood Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372531 |
| Product UPC: | 4512839460048 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























