
Floor Lamp Brushed Steel Metal Three Arm Adjustable Globes By Homeroots
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this three-arm floor lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable with gooseneck arms in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 31in W x 33in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372481 |
| Product UPC: | 4512839460734 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $96.16
-65%$96.16
$33.66More Images

Floor Lamp Brushed Steel Metal Three Arm Adjustable Globes By Homeroots
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this three-arm floor lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable with gooseneck arms in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 31in W x 33in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372481 |
| Product UPC: | 4512839460734 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this three-arm floor lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable with gooseneck arms in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 31in W x 33in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372481 |
| Product UPC: | 4512839460734 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























