
Floor Lamp Brushed Steel Metal Three Adjustable Globes By Homeroots
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this tree lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 71in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372480 |
| Product UPC: | 4512839460741 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $118.91
-65%$118.91
$41.62More Images



Floor Lamp Brushed Steel Metal Three Adjustable Globes By Homeroots
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this tree lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 71in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372480 |
| Product UPC: | 4512839460741 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A lighting solution for reading in a bedroom or living room, this tree lamp fits in perfectly with a versatile brushed steel finish and classic style. Three globe-shaped white plastic shades are adjustable in order to direct light wherever it is needed. A 4-way rotary switch located on the pole has the following settings: 1 light on, 2 lights on, all lights on, off; allowing the user to select the amount of light that suits their needs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 71in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372480 |
| Product UPC: | 4512839460741 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























