
Floor Lamp Brushed Steel Metal Teardrop Base By Homeroots
Featuring a sleek, teardrop shaped silhouette, this floor lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately floor lamp stands 68" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372483 |
| Product UPC: | 4512839460710 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $179.41
-65%$179.41
$62.79More Images


Floor Lamp Brushed Steel Metal Teardrop Base By Homeroots
Featuring a sleek, teardrop shaped silhouette, this floor lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately floor lamp stands 68" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372483 |
| Product UPC: | 4512839460710 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring a sleek, teardrop shaped silhouette, this floor lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately floor lamp stands 68" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372483 |
| Product UPC: | 4512839460710 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























