
Five Light Gold Metal Floor Lamp By Homeroots
Add a touch of contemporary design and brightness to any space in your home with this Five Light Gold Metal Floor Lamp. The base of the lamp is made from marble and is in a round shape. Attached to this there is a thick cylinder in a gold finish. From this cylinder there are five thin rods coming up and curving to attach to the lamp shades. The lamp shades are made of white acrylic and have a narrow shape. There are gold metal brackets at the top of each lamp shade for a seamless transition. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any room of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel/White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468390 |
| Product UPC: | 606114540571 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $516.85
-65%$516.85
$180.90More Images



Five Light Gold Metal Floor Lamp By Homeroots
Add a touch of contemporary design and brightness to any space in your home with this Five Light Gold Metal Floor Lamp. The base of the lamp is made from marble and is in a round shape. Attached to this there is a thick cylinder in a gold finish. From this cylinder there are five thin rods coming up and curving to attach to the lamp shades. The lamp shades are made of white acrylic and have a narrow shape. There are gold metal brackets at the top of each lamp shade for a seamless transition. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any room of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel/White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468390 |
| Product UPC: | 606114540571 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of contemporary design and brightness to any space in your home with this Five Light Gold Metal Floor Lamp. The base of the lamp is made from marble and is in a round shape. Attached to this there is a thick cylinder in a gold finish. From this cylinder there are five thin rods coming up and curving to attach to the lamp shades. The lamp shades are made of white acrylic and have a narrow shape. There are gold metal brackets at the top of each lamp shade for a seamless transition. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any room of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel/White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468390 |
| Product UPC: | 606114540571 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























