
Emery Floor Lamp Metallic By LumiSource
With its sleek and slim design, the Emery Floor Lamp by LumiSource is the perfect addition to your living room, bedroom, office, or study. Its all-metal frame and simplistic design accents any room with a warm and cozy glow. The Emery Floor Lamp is height adjustable, making it functional too.
Specifications
| Product Dimensions | 53-66 H x 12 W x 24 L |
| Lamp Head Height | 44-64" |
| Shade Length | 9" |
| Shade Width | 9" |
| Shade Height | 9" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel |
| Product SKU: | L-EMRYFL NI |
| Product UPC: | 681144135461 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Sturdy metal construction |
| Adjustable |
| Rotary switch |
| Uses one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $110.00
-65%$110.00
$38.50More Images
















Emery Floor Lamp Metallic By LumiSource
With its sleek and slim design, the Emery Floor Lamp by LumiSource is the perfect addition to your living room, bedroom, office, or study. Its all-metal frame and simplistic design accents any room with a warm and cozy glow. The Emery Floor Lamp is height adjustable, making it functional too.
Specifications
| Product Dimensions | 53-66 H x 12 W x 24 L |
| Lamp Head Height | 44-64" |
| Shade Length | 9" |
| Shade Width | 9" |
| Shade Height | 9" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel |
| Product SKU: | L-EMRYFL NI |
| Product UPC: | 681144135461 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Sturdy metal construction |
| Adjustable |
| Rotary switch |
| Uses one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its sleek and slim design, the Emery Floor Lamp by LumiSource is the perfect addition to your living room, bedroom, office, or study. Its all-metal frame and simplistic design accents any room with a warm and cozy glow. The Emery Floor Lamp is height adjustable, making it functional too.
Specifications
| Product Dimensions | 53-66 H x 12 W x 24 L |
| Lamp Head Height | 44-64" |
| Shade Length | 9" |
| Shade Width | 9" |
| Shade Height | 9" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Nickel |
| Product SKU: | L-EMRYFL NI |
| Product UPC: | 681144135461 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Sturdy metal construction |
| Adjustable |
| Rotary switch |
| Uses one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























