
Elegant Ceiling Lamp with Crystal Accents By Homeroots
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this EElegant Ceiling Lamp with Crystal Accents. Designed with a classic look, its crystal detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The black shade adds a dramtic touch to the contemporary piece, while its sturdy structure made of high-grade material makes for a great ceiling lamp that will last long in it's form and function. 19" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468873 |
| Product UPC: | 606114545408 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $257.19
-65%$257.19
$90.02More Images



Elegant Ceiling Lamp with Crystal Accents By Homeroots
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this EElegant Ceiling Lamp with Crystal Accents. Designed with a classic look, its crystal detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The black shade adds a dramtic touch to the contemporary piece, while its sturdy structure made of high-grade material makes for a great ceiling lamp that will last long in it's form and function. 19" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468873 |
| Product UPC: | 606114545408 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this EElegant Ceiling Lamp with Crystal Accents. Designed with a classic look, its crystal detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The black shade adds a dramtic touch to the contemporary piece, while its sturdy structure made of high-grade material makes for a great ceiling lamp that will last long in it's form and function. 19" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468873 |
| Product UPC: | 606114545408 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























