
Dull Gold Metal Floor Lamp with Five Adjustable Swing Arms By Homeroots
A modern light piece, this Dull Gold Metal Floor Lamp with Five Adjustable Swing Arms will elevate the look of any space in your home. The base of the lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this base there is a thin dull gold metal cylinder out of which there are five thin rods coming up. The rods are adjustable and are attached to the five lamp shades. The lamp shades has made of frosted glass with gold metal brackets at the edges. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any space of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431781 |
| Product UPC: | 606114193203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $505.13
-65%$505.13
$176.80More Images




Dull Gold Metal Floor Lamp with Five Adjustable Swing Arms By Homeroots
A modern light piece, this Dull Gold Metal Floor Lamp with Five Adjustable Swing Arms will elevate the look of any space in your home. The base of the lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this base there is a thin dull gold metal cylinder out of which there are five thin rods coming up. The rods are adjustable and are attached to the five lamp shades. The lamp shades has made of frosted glass with gold metal brackets at the edges. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any space of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431781 |
| Product UPC: | 606114193203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern light piece, this Dull Gold Metal Floor Lamp with Five Adjustable Swing Arms will elevate the look of any space in your home. The base of the lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this base there is a thin dull gold metal cylinder out of which there are five thin rods coming up. The rods are adjustable and are attached to the five lamp shades. The lamp shades has made of frosted glass with gold metal brackets at the edges. This lamp can be used as a reading lamp or as a decorative lamp in any space of your home. 84" H x 50" W x 45" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 45in W x 50in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 5 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431781 |
| Product UPC: | 606114193203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























