
Dual Pole Floor Lamp in Brushed Steel Metal By Homeroots
A classic contemporary pairing of brushed steel and ivory makes this floor lamp a perfect match for a modern or transitionally styled bedroom or living space. Two steel poles each hold a socket that is diffused with an off white oval shade. The brushed steel finials create the illusion of continuous poles. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 9in D x 62in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372650 |
| Product UPC: | 4512839458465 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $179.41
-65%$179.41
$62.79More Images




Dual Pole Floor Lamp in Brushed Steel Metal By Homeroots
A classic contemporary pairing of brushed steel and ivory makes this floor lamp a perfect match for a modern or transitionally styled bedroom or living space. Two steel poles each hold a socket that is diffused with an off white oval shade. The brushed steel finials create the illusion of continuous poles. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 9in D x 62in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372650 |
| Product UPC: | 4512839458465 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic contemporary pairing of brushed steel and ivory makes this floor lamp a perfect match for a modern or transitionally styled bedroom or living space. Two steel poles each hold a socket that is diffused with an off white oval shade. The brushed steel finials create the illusion of continuous poles. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 9in D x 62in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372650 |
| Product UPC: | 4512839458465 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























