
Dreamy Silver Ceiling Lamp with Crystal Accents By Homeroots
Add instant elegance and luxury to your space with this Dreamy Silver Ceiling Lamp with Crystal Accents. This beautiful ceiling lamp inspired by the luxurious side of life is adorned with crystal drops and quality materials. It is the perfect lighting feature for any room ceiling in need of a contemporary and luxurious light. The modern piece is expertly finished off with an Aluminum steel shade, creating an illuminating and innovative effect over the lightbulb. 64.5" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468874 |
| Product UPC: | 606114545415 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $347.94
-65%$347.94
$121.78More Images



Dreamy Silver Ceiling Lamp with Crystal Accents By Homeroots
Add instant elegance and luxury to your space with this Dreamy Silver Ceiling Lamp with Crystal Accents. This beautiful ceiling lamp inspired by the luxurious side of life is adorned with crystal drops and quality materials. It is the perfect lighting feature for any room ceiling in need of a contemporary and luxurious light. The modern piece is expertly finished off with an Aluminum steel shade, creating an illuminating and innovative effect over the lightbulb. 64.5" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468874 |
| Product UPC: | 606114545415 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add instant elegance and luxury to your space with this Dreamy Silver Ceiling Lamp with Crystal Accents. This beautiful ceiling lamp inspired by the luxurious side of life is adorned with crystal drops and quality materials. It is the perfect lighting feature for any room ceiling in need of a contemporary and luxurious light. The modern piece is expertly finished off with an Aluminum steel shade, creating an illuminating and innovative effect over the lightbulb. 64.5" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 19in H |
| Product Material: | Crystal/Metal |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468874 |
| Product UPC: | 606114545415 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























