
Dramatic Floor Lamp Bell Shaped Base in Black Nickel Finish Metal By Homeroots
This floor lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. The shade is made of white silk-like fabric shade. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 10.5in D x 74in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372653 |
| Product UPC: | 4512839458427 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $181.79
-65%$181.79
$63.63More Images



Dramatic Floor Lamp Bell Shaped Base in Black Nickel Finish Metal By Homeroots
This floor lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. The shade is made of white silk-like fabric shade. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 10.5in D x 74in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372653 |
| Product UPC: | 4512839458427 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. The shade is made of white silk-like fabric shade. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 10.5in D x 74in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372653 |
| Product UPC: | 4512839458427 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























