
Dark Bronze Metal Floor Lamp with Adjustable Swing Arm By Homeroots
Just a little bit of urban edge, this floor lamp modernizes the traditional bridge lamp giving it a swing arm adjustment in addition to a curved pole. The swing arm rotates 180 degrees horizontally and the shades may be adjusted vertically and secured with a locking key joint. A textured burlap fabric shade brings warmth to the design. A three-way rotary switch is located above the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 29in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Antique Bronze |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372566 |
| Product UPC: | 4512839459653 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Dark Bronze Metal Floor Lamp with Adjustable Swing Arm By Homeroots
Just a little bit of urban edge, this floor lamp modernizes the traditional bridge lamp giving it a swing arm adjustment in addition to a curved pole. The swing arm rotates 180 degrees horizontally and the shades may be adjusted vertically and secured with a locking key joint. A textured burlap fabric shade brings warmth to the design. A three-way rotary switch is located above the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 29in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Antique Bronze |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372566 |
| Product UPC: | 4512839459653 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Just a little bit of urban edge, this floor lamp modernizes the traditional bridge lamp giving it a swing arm adjustment in addition to a curved pole. The swing arm rotates 180 degrees horizontally and the shades may be adjusted vertically and secured with a locking key joint. A textured burlap fabric shade brings warmth to the design. A three-way rotary switch is located above the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 29in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Finish: | Antique Bronze |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372566 |
| Product UPC: | 4512839459653 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























