
Compass Shelf Floor Lamp Gray By LumiSource
Enhance the look of your living space with the Compass Shelf Floor Lamp by LumiSource. It has a straight empire, linen shade, allowing for lots of light and a convenient shelf. With its angled and crafted wood legs and metal details, it will surely compliment any space.
Specifications
| Product Dimensions | 58.5 H x 16 W x 16 L |
| Lamp Head Height | 47.25" |
| Base Length | 16" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 15.75" |
| Shade Width | 15.75" |
| Shade Height | 11" |
| Product Material: | Wood, Painted Metal, Linen |
| Product Color: | Black Wood, Silver Metal, Grey Linen |
| Product SKU: | L-CMPFL SHF BKGY |
| Product UPC: | 681144202101 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Unique tripod design |
| Added shelf for extra storage |
| Linen shade |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50More Images















Compass Shelf Floor Lamp Gray By LumiSource
Enhance the look of your living space with the Compass Shelf Floor Lamp by LumiSource. It has a straight empire, linen shade, allowing for lots of light and a convenient shelf. With its angled and crafted wood legs and metal details, it will surely compliment any space.
Specifications
| Product Dimensions | 58.5 H x 16 W x 16 L |
| Lamp Head Height | 47.25" |
| Base Length | 16" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 15.75" |
| Shade Width | 15.75" |
| Shade Height | 11" |
| Product Material: | Wood, Painted Metal, Linen |
| Product Color: | Black Wood, Silver Metal, Grey Linen |
| Product SKU: | L-CMPFL SHF BKGY |
| Product UPC: | 681144202101 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Unique tripod design |
| Added shelf for extra storage |
| Linen shade |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance the look of your living space with the Compass Shelf Floor Lamp by LumiSource. It has a straight empire, linen shade, allowing for lots of light and a convenient shelf. With its angled and crafted wood legs and metal details, it will surely compliment any space.
Specifications
| Product Dimensions | 58.5 H x 16 W x 16 L |
| Lamp Head Height | 47.25" |
| Base Length | 16" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 15.75" |
| Shade Width | 15.75" |
| Shade Height | 11" |
| Product Material: | Wood, Painted Metal, Linen |
| Product Color: | Black Wood, Silver Metal, Grey Linen |
| Product SKU: | L-CMPFL SHF BKGY |
| Product UPC: | 681144202101 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Unique tripod design |
| Added shelf for extra storage |
| Linen shade |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























