
Clear Glass Cylinder Shade with Vintage Filament Bulb Antique Brass Metal Pendant By Homeroots
Clear Glass Cylinder Shade with Vintage Filament Bulb Antique Brass Metal Pendant By Homeroots
This ceiling mount pendant is a modern-industrial styled lamp tailored to homes seeking functional mood lighting and bold design. A long tubular Edison filament bulb is encased within a clear glass cylinder shade, complemented by a beautiful antique brass finish. The sleek design is finished off with a decorative fabric covered cord. This lamp is hardwire compatible as well as smart outlet compatible. A beautiful 40 Watt tube-shaped vintage Edison bulb is included.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 4.25in W x 4.25in D x 13.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372643 |
| Product UPC: | 4512839458632 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $117.33
-65%$117.33
$41.07More Images

Clear Glass Cylinder Shade with Vintage Filament Bulb Antique Brass Metal Pendant By Homeroots
This ceiling mount pendant is a modern-industrial styled lamp tailored to homes seeking functional mood lighting and bold design. A long tubular Edison filament bulb is encased within a clear glass cylinder shade, complemented by a beautiful antique brass finish. The sleek design is finished off with a decorative fabric covered cord. This lamp is hardwire compatible as well as smart outlet compatible. A beautiful 40 Watt tube-shaped vintage Edison bulb is included.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 4.25in W x 4.25in D x 13.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372643 |
| Product UPC: | 4512839458632 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ceiling mount pendant is a modern-industrial styled lamp tailored to homes seeking functional mood lighting and bold design. A long tubular Edison filament bulb is encased within a clear glass cylinder shade, complemented by a beautiful antique brass finish. The sleek design is finished off with a decorative fabric covered cord. This lamp is hardwire compatible as well as smart outlet compatible. A beautiful 40 Watt tube-shaped vintage Edison bulb is included.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 4.25in W x 4.25in D x 13.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372643 |
| Product UPC: | 4512839458632 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























