
Classic Steel with Double Bulb and White Shade Floor Lamp By Homeroots
This floor lamp easily illuminates a living room, den or bedroom while projecting stylish sophistication. The chunky satin steel pole body and matching finial create a floating effect for the white silk-like fabric drum shade. Double sockets operated by pull-chains can be fitted with 100 Watt incandescent or equivalent bulbs. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included. 18.5" X 18.5" X 61"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18.5in W x 18.5in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, Silk like fabric |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372660 |
| Product UPC: | 4512839458359 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Classic Steel with Double Bulb and White Shade Floor Lamp By Homeroots
This floor lamp easily illuminates a living room, den or bedroom while projecting stylish sophistication. The chunky satin steel pole body and matching finial create a floating effect for the white silk-like fabric drum shade. Double sockets operated by pull-chains can be fitted with 100 Watt incandescent or equivalent bulbs. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included. 18.5" X 18.5" X 61"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18.5in W x 18.5in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, Silk like fabric |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372660 |
| Product UPC: | 4512839458359 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp easily illuminates a living room, den or bedroom while projecting stylish sophistication. The chunky satin steel pole body and matching finial create a floating effect for the white silk-like fabric drum shade. Double sockets operated by pull-chains can be fitted with 100 Watt incandescent or equivalent bulbs. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included. 18.5" X 18.5" X 61"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18.5in W x 18.5in D x 61in H |
| Product Material: | Metal, Silk like fabric |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372660 |
| Product UPC: | 4512839458359 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























