
Burnished Bronze Hanging Ceiling Lamp with Clear and Amber Crystals By Homeroots
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Burnished Bronze Hanging Ceiling Lamp with Clear and Amber Crystals . The intricately designed lamp is adorned with clear and amber tear-drop hanging faux crystals that compliment the distressed antiqued burnished bronze metal construct in a regal and luxurious manner. The high quality beige lamp shades made of soft fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 27" x 25" x 25"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 25in W x 25in D x 27in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Amber Crystals, Clear Crystals and Red Bronze |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468867 |
| Product UPC: | 606114545347 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $520.18
-65%$520.18
$182.06More Images





Burnished Bronze Hanging Ceiling Lamp with Clear and Amber Crystals By Homeroots
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Burnished Bronze Hanging Ceiling Lamp with Clear and Amber Crystals . The intricately designed lamp is adorned with clear and amber tear-drop hanging faux crystals that compliment the distressed antiqued burnished bronze metal construct in a regal and luxurious manner. The high quality beige lamp shades made of soft fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 27" x 25" x 25"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 25in W x 25in D x 27in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Amber Crystals, Clear Crystals and Red Bronze |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468867 |
| Product UPC: | 606114545347 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Burnished Bronze Hanging Ceiling Lamp with Clear and Amber Crystals . The intricately designed lamp is adorned with clear and amber tear-drop hanging faux crystals that compliment the distressed antiqued burnished bronze metal construct in a regal and luxurious manner. The high quality beige lamp shades made of soft fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 27" x 25" x 25"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 25in W x 25in D x 27in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Amber Crystals, Clear Crystals and Red Bronze |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468867 |
| Product UPC: | 606114545347 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























