
Bulbs Rope Pendant Lamp
You can get the perfect combination of rustic and nautical while still maintaining a safe home with this Flameless Candle Sphere Lamp. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 3
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 47.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364238 |
| Product UPC: | 4512839553733 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $269.94
-65%$269.94
$94.48More Images



Bulbs Rope Pendant Lamp
You can get the perfect combination of rustic and nautical while still maintaining a safe home with this Flameless Candle Sphere Lamp. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 3
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 47.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364238 |
| Product UPC: | 4512839553733 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
You can get the perfect combination of rustic and nautical while still maintaining a safe home with this Flameless Candle Sphere Lamp. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 3
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 47.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364238 |
| Product UPC: | 4512839553733 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























