
Bulbs RopePendant Lamp
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This industrial rope light mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Number of bulbs: 8 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 32in W x 37in D x 32in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | black |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364237 |
| Product UPC: | 4512839553740 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $353.09
-65%$353.09
$123.58More Images



Bulbs RopePendant Lamp
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This industrial rope light mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Number of bulbs: 8 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 32in W x 37in D x 32in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | black |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364237 |
| Product UPC: | 4512839553740 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This industrial rope light mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Number of bulbs: 8 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 32in W x 37in D x 32in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | black |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364237 |
| Product UPC: | 4512839553740 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























