
Bulbs Large Rope Pendant Lamp By Homeroots
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This Flame-less Candle Chandelier mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. Additionally, you can get the look you want while maintaining a safe home since it is flame-less. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 8
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 35.5in W x 35.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364240 |
| Product UPC: | 4512839553719 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $485.50
-65%$485.50
$169.92More Images



Bulbs Large Rope Pendant Lamp By Homeroots
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This Flame-less Candle Chandelier mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. Additionally, you can get the look you want while maintaining a safe home since it is flame-less. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 8
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 35.5in W x 35.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364240 |
| Product UPC: | 4512839553719 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get the trending rustic look in the comfort of your home! This Flame-less Candle Chandelier mixes modern with medieval and is the perfect way to make a statement without overpowering your space. Additionally, you can get the look you want while maintaining a safe home since it is flame-less. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E14 Maxed Watts: 40W Number of bulbs: 8
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 35.5in W x 35.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364240 |
| Product UPC: | 4512839553719 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























