
Brushed steel Metal Arc Lamp By Homeroots
The Zen-inspired arc lamp can create a relaxing environment for the living room. White beehive shaped rice paper lanterns are suspended from curved chrome poles creating a warm, ambient glow that lights up a sectional area or living space. A rotary switch on the pole turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Novelty Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 46in D x 82in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372678 |
| Product UPC: | 4512839458168 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Brushed steel Metal Arc Lamp By Homeroots
The Zen-inspired arc lamp can create a relaxing environment for the living room. White beehive shaped rice paper lanterns are suspended from curved chrome poles creating a warm, ambient glow that lights up a sectional area or living space. A rotary switch on the pole turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Novelty Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 46in D x 82in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372678 |
| Product UPC: | 4512839458168 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Zen-inspired arc lamp can create a relaxing environment for the living room. White beehive shaped rice paper lanterns are suspended from curved chrome poles creating a warm, ambient glow that lights up a sectional area or living space. A rotary switch on the pole turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Novelty Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 46in D x 82in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372678 |
| Product UPC: | 4512839458168 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























