
Brown Reed Floor Lamp with Elongated Rectangular Linen Shade By Homeroots
This floor lamp combines the look of a lantern with the convenience of a footstep switch. The dark brown finish of the square bamboo base introduces a natural element that is enhanced with the long rectangular white linen shade. Dual sockets hold up to 100 Watts each. Change from brighter ambient illumination to more mood lighting by changing your bulbs to those with lower lumens. A convenient foot step switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 50in H |
| Product Material: | Rattan |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Teak brown finish bamboo |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372498 |
| Product UPC: | 4512839460468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $256.49
-65%$256.49
$89.77More Images

Brown Reed Floor Lamp with Elongated Rectangular Linen Shade By Homeroots
This floor lamp combines the look of a lantern with the convenience of a footstep switch. The dark brown finish of the square bamboo base introduces a natural element that is enhanced with the long rectangular white linen shade. Dual sockets hold up to 100 Watts each. Change from brighter ambient illumination to more mood lighting by changing your bulbs to those with lower lumens. A convenient foot step switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 50in H |
| Product Material: | Rattan |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Teak brown finish bamboo |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372498 |
| Product UPC: | 4512839460468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp combines the look of a lantern with the convenience of a footstep switch. The dark brown finish of the square bamboo base introduces a natural element that is enhanced with the long rectangular white linen shade. Dual sockets hold up to 100 Watts each. Change from brighter ambient illumination to more mood lighting by changing your bulbs to those with lower lumens. A convenient foot step switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 50in H |
| Product Material: | Rattan |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Teak brown finish bamboo |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372498 |
| Product UPC: | 4512839460468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























