
Brass Wood Diabolo Floor Lamp with Tall Textured Beige Shade By Homeroots
This floor lamp makes a strong statement in the living room. A mix of antique brass and walnut wood materials and a diabolo shape base reveals an architechtural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look while three bulbs cast an even glow for the perfect mood lighting. A convenient foot step switch turns the lamp on and off.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 11in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372720 |
| Product UPC: | 4512839457543 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $295.46
-65%$295.46
$103.41More Images




Brass Wood Diabolo Floor Lamp with Tall Textured Beige Shade By Homeroots
This floor lamp makes a strong statement in the living room. A mix of antique brass and walnut wood materials and a diabolo shape base reveals an architechtural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look while three bulbs cast an even glow for the perfect mood lighting. A convenient foot step switch turns the lamp on and off.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 11in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372720 |
| Product UPC: | 4512839457543 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp makes a strong statement in the living room. A mix of antique brass and walnut wood materials and a diabolo shape base reveals an architechtural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look while three bulbs cast an even glow for the perfect mood lighting. A convenient foot step switch turns the lamp on and off.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11in W x 11in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372720 |
| Product UPC: | 4512839457543 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























