
Brass Cinch Floor Lamp in White Metal By Homeroots
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Floor Lamp. An adjustable oversized white metal spotlight provides light where it is needed while putting a modern spin on your decor. White and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 20.5in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372897 |
| Product UPC: | 4512839454962 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $124.46
-65%$124.46
$43.56More Images


Brass Cinch Floor Lamp in White Metal By Homeroots
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Floor Lamp. An adjustable oversized white metal spotlight provides light where it is needed while putting a modern spin on your decor. White and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 20.5in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372897 |
| Product UPC: | 4512839454962 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Floor Lamp. An adjustable oversized white metal spotlight provides light where it is needed while putting a modern spin on your decor. White and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 20.5in D x 59in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372897 |
| Product UPC: | 4512839454962 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























