
Brass Cinch Black Metal Adjustable Desk Lamp By Homeroots
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Adjustable Desk Lamp. An adjustable oversized lamp shade and extended adjustable arm provide light where it is needed while putting a modern spin on your decor. Black and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 36.5in D x 31.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372896 |
| Product UPC: | 4512839454979 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $126.36
-65%$126.36
$44.23More Images




Brass Cinch Black Metal Adjustable Desk Lamp By Homeroots
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Adjustable Desk Lamp. An adjustable oversized lamp shade and extended adjustable arm provide light where it is needed while putting a modern spin on your decor. Black and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 36.5in D x 31.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372896 |
| Product UPC: | 4512839454979 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some mid-century flair to your workspace or bedroom with this Brass Cinch Adjustable Desk Lamp. An adjustable oversized lamp shade and extended adjustable arm provide light where it is needed while putting a modern spin on your decor. Black and antique brass finishes are mixed to create the quintessential mid-century style. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 36.5in D x 31.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372896 |
| Product UPC: | 4512839454979 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























