
Black Wood Finish Floor Lamp with Display Shelf and Storage Drawer By Homeroots
The black wood finish floor lamp provides it all - style, light, and storage! The floor lamp holds two shelves for storage or display plus a discreet drawer with a chrome-finished knob. The off white collapsible shade diffuses light from a single bulb. A metal pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372523 |
| Product UPC: | 4512839460161 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $98.40
-65%$98.40
$34.44More Images

Black Wood Finish Floor Lamp with Display Shelf and Storage Drawer By Homeroots
The black wood finish floor lamp provides it all - style, light, and storage! The floor lamp holds two shelves for storage or display plus a discreet drawer with a chrome-finished knob. The off white collapsible shade diffuses light from a single bulb. A metal pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372523 |
| Product UPC: | 4512839460161 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The black wood finish floor lamp provides it all - style, light, and storage! The floor lamp holds two shelves for storage or display plus a discreet drawer with a chrome-finished knob. The off white collapsible shade diffuses light from a single bulb. A metal pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372523 |
| Product UPC: | 4512839460161 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























