
Black Wood Finish Floor Lamp with Circular Storage Shelves By Homeroots
This circular floor lamp is a sensible addition to soft contemporary decor offering 2 round storage shelves and generous illumination. A simple black finish makes the floor lamp an easy accessory to integrate into contemporary or transitionally styled living rooms, bedrooms, or home offices. Its compact profile is perfect for smaller apartments or any living space that requires a dual-purpose accent. A white fabric shade reveals an elegant texture when lit. With 2 storage shelves and functional wire clips that create a clean look, this item is a no brainer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Painted MDF Shelves & Beech Wood Tubes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372522 |
| Product UPC: | 4512839460208 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $81.01
-65%$81.01
$28.35More Images



Black Wood Finish Floor Lamp with Circular Storage Shelves By Homeroots
This circular floor lamp is a sensible addition to soft contemporary decor offering 2 round storage shelves and generous illumination. A simple black finish makes the floor lamp an easy accessory to integrate into contemporary or transitionally styled living rooms, bedrooms, or home offices. Its compact profile is perfect for smaller apartments or any living space that requires a dual-purpose accent. A white fabric shade reveals an elegant texture when lit. With 2 storage shelves and functional wire clips that create a clean look, this item is a no brainer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Painted MDF Shelves & Beech Wood Tubes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372522 |
| Product UPC: | 4512839460208 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This circular floor lamp is a sensible addition to soft contemporary decor offering 2 round storage shelves and generous illumination. A simple black finish makes the floor lamp an easy accessory to integrate into contemporary or transitionally styled living rooms, bedrooms, or home offices. Its compact profile is perfect for smaller apartments or any living space that requires a dual-purpose accent. A white fabric shade reveals an elegant texture when lit. With 2 storage shelves and functional wire clips that create a clean look, this item is a no brainer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 62.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Painted MDF Shelves & Beech Wood Tubes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372522 |
| Product UPC: | 4512839460208 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























