
Black Metal Tripod Leg Floor Lamp with Antique Brass Accent By Homeroots
A stunning silhouette with mid-century elements, this floor lamp is a tripod of black metal legs gathered at the neck with an antique brass accent. It is topped with a modified drum shade in contrasting off white linen. A black fabric cord completes the modern statement. A three-way rotary switch is located under the socket. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise, this lamp will function with a simple on/off switch at its highest setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 21.5in W x 21.5in D x 60in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. antique brass accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372640 |
| Product UPC: | 4512839458670 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $220.50
-65%$220.50
$77.17More Images

Black Metal Tripod Leg Floor Lamp with Antique Brass Accent By Homeroots
A stunning silhouette with mid-century elements, this floor lamp is a tripod of black metal legs gathered at the neck with an antique brass accent. It is topped with a modified drum shade in contrasting off white linen. A black fabric cord completes the modern statement. A three-way rotary switch is located under the socket. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise, this lamp will function with a simple on/off switch at its highest setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 21.5in W x 21.5in D x 60in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. antique brass accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372640 |
| Product UPC: | 4512839458670 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning silhouette with mid-century elements, this floor lamp is a tripod of black metal legs gathered at the neck with an antique brass accent. It is topped with a modified drum shade in contrasting off white linen. A black fabric cord completes the modern statement. A three-way rotary switch is located under the socket. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise, this lamp will function with a simple on/off switch at its highest setting. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 21.5in W x 21.5in D x 60in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. antique brass accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372640 |
| Product UPC: | 4512839458670 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























