
Black Metal Floor Lamp with Adjustable Antique Brass Shades By Homeroots
Whether you are looking to add some mid-century modern flair to your living space or need some functional task lighting for your reading area, this floor lamp is a perfect choice. This lamp has a matte black finish with two antique brass adjustable shades providing light wherever you need it. Point them both outward for ambient, room lighting or point them directly toward your workspace for task function.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 15in D x 57.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372552 |
| Product UPC: | 4512839459837 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $118.30
-65%$118.30
$41.40More Images


Black Metal Floor Lamp with Adjustable Antique Brass Shades By Homeroots
Whether you are looking to add some mid-century modern flair to your living space or need some functional task lighting for your reading area, this floor lamp is a perfect choice. This lamp has a matte black finish with two antique brass adjustable shades providing light wherever you need it. Point them both outward for ambient, room lighting or point them directly toward your workspace for task function.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 15in D x 57.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372552 |
| Product UPC: | 4512839459837 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Whether you are looking to add some mid-century modern flair to your living space or need some functional task lighting for your reading area, this floor lamp is a perfect choice. This lamp has a matte black finish with two antique brass adjustable shades providing light wherever you need it. Point them both outward for ambient, room lighting or point them directly toward your workspace for task function.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 15in D x 57.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372552 |
| Product UPC: | 4512839459837 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























