
Black Metal Cage Hanging Light By Homeroots
Add an anchor to any room of your home with this Black Metal Cage Hanging Light. This hanging light has a thin black wire at the top that has a wooden dowel detail in the middle of it for added design and adjustments. The top of the bulb holder is made from a solid black metal block that has vertical lines carved into it. This then extends into a wide and shallow cylindrical shape that is made from thin black metal wires. This simple yet unique hanging light will look great in any room of your home no matter what colors you already have. 10.25" H x 8" W x 8" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 10.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/White |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468881 |
| Product UPC: | 606114545484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $49.85
-65%$49.85
$17.45More Images




Black Metal Cage Hanging Light By Homeroots
Add an anchor to any room of your home with this Black Metal Cage Hanging Light. This hanging light has a thin black wire at the top that has a wooden dowel detail in the middle of it for added design and adjustments. The top of the bulb holder is made from a solid black metal block that has vertical lines carved into it. This then extends into a wide and shallow cylindrical shape that is made from thin black metal wires. This simple yet unique hanging light will look great in any room of your home no matter what colors you already have. 10.25" H x 8" W x 8" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 10.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/White |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468881 |
| Product UPC: | 606114545484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add an anchor to any room of your home with this Black Metal Cage Hanging Light. This hanging light has a thin black wire at the top that has a wooden dowel detail in the middle of it for added design and adjustments. The top of the bulb holder is made from a solid black metal block that has vertical lines carved into it. This then extends into a wide and shallow cylindrical shape that is made from thin black metal wires. This simple yet unique hanging light will look great in any room of your home no matter what colors you already have. 10.25" H x 8" W x 8" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 10.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/White |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468881 |
| Product UPC: | 606114545484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























