
Black Aluminum Pendant Lamp
Embellish your living space with this mesmerizing lamp. Its alluring contemporary style will enrich your space, while its coated finish and black color will enliven it. It?s not just dazzling either. This lamp is made from high quality stainless steel. Furthermore, this lamp will provide you with the sweetest lighting and make a peaceful setting. As for measurements, they?re 40.5? for height, 19? for width, and 19? for depth, and it weighs 7 pounds. It?s perfect for any room in your house, and for a living room, or a rooms specifically.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 40.5in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Coated |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372242 |
| Product UPC: | 4512839465005 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Black Aluminum Pendant Lamp
Embellish your living space with this mesmerizing lamp. Its alluring contemporary style will enrich your space, while its coated finish and black color will enliven it. It?s not just dazzling either. This lamp is made from high quality stainless steel. Furthermore, this lamp will provide you with the sweetest lighting and make a peaceful setting. As for measurements, they?re 40.5? for height, 19? for width, and 19? for depth, and it weighs 7 pounds. It?s perfect for any room in your house, and for a living room, or a rooms specifically.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 40.5in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Coated |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372242 |
| Product UPC: | 4512839465005 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embellish your living space with this mesmerizing lamp. Its alluring contemporary style will enrich your space, while its coated finish and black color will enliven it. It?s not just dazzling either. This lamp is made from high quality stainless steel. Furthermore, this lamp will provide you with the sweetest lighting and make a peaceful setting. As for measurements, they?re 40.5? for height, 19? for width, and 19? for depth, and it weighs 7 pounds. It?s perfect for any room in your house, and for a living room, or a rooms specifically.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 40.5in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Coated |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372242 |
| Product UPC: | 4512839465005 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























