
Arturo Floor Lamp Gray By LumiSource
Illuminate your living space with the Arturo Floor Lamp by LumiSource. This contemporary floor lamp features a black wood base, black metal accents, and a grey fabric shade. You can adjust the light to precisely the right spot to shine wherever you most need it.
Specifications
| Product Dimensions | 60 H x 9.75 W x 41.5 L |
| Lamp Head Height | 52" |
| Base Length | 13.75" |
| Base Width | 9.75" |
| Shade Length | 9.5" |
| Shade Width | 9.5" |
| Shade Height | 9.75" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Steel, Grey Fabric |
| Product SKU: | LS-ARTUROFL BKGY |
| Product UPC: | 681144137977 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black wood base |
| Black metal accents |
| Fabric shade |
| Requires one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00More Images







































Arturo Floor Lamp Gray By LumiSource
Illuminate your living space with the Arturo Floor Lamp by LumiSource. This contemporary floor lamp features a black wood base, black metal accents, and a grey fabric shade. You can adjust the light to precisely the right spot to shine wherever you most need it.
Specifications
| Product Dimensions | 60 H x 9.75 W x 41.5 L |
| Lamp Head Height | 52" |
| Base Length | 13.75" |
| Base Width | 9.75" |
| Shade Length | 9.5" |
| Shade Width | 9.5" |
| Shade Height | 9.75" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Steel, Grey Fabric |
| Product SKU: | LS-ARTUROFL BKGY |
| Product UPC: | 681144137977 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black wood base |
| Black metal accents |
| Fabric shade |
| Requires one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your living space with the Arturo Floor Lamp by LumiSource. This contemporary floor lamp features a black wood base, black metal accents, and a grey fabric shade. You can adjust the light to precisely the right spot to shine wherever you most need it.
Specifications
| Product Dimensions | 60 H x 9.75 W x 41.5 L |
| Lamp Head Height | 52" |
| Base Length | 13.75" |
| Base Width | 9.75" |
| Shade Length | 9.5" |
| Shade Width | 9.5" |
| Shade Height | 9.75" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Steel, Grey Fabric |
| Product SKU: | LS-ARTUROFL BKGY |
| Product UPC: | 681144137977 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black wood base |
| Black metal accents |
| Fabric shade |
| Requires one (1) 60w bulb |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























