
Antiqued Gold Black and Concrete Floor Lamp By Homeroots
With this Antiqued Gold Black and Concrete Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a half circule concrete slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there is a dome shaped lamp shade. This shade has a black finish on the outside with a white finish on the inside. This lamp has a very minimalist presence and will look great as a reading lamp or corner lamp in any room of your home. 55.1" H x 10" W x 18.9" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 18.9in D x 55.12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397599 |
| Product UPC: | 808230002203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $333.80
-65%$333.80
$116.83More Images




Antiqued Gold Black and Concrete Floor Lamp By Homeroots
With this Antiqued Gold Black and Concrete Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a half circule concrete slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there is a dome shaped lamp shade. This shade has a black finish on the outside with a white finish on the inside. This lamp has a very minimalist presence and will look great as a reading lamp or corner lamp in any room of your home. 55.1" H x 10" W x 18.9" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 18.9in D x 55.12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397599 |
| Product UPC: | 808230002203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Antiqued Gold Black and Concrete Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a half circule concrete slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there is a dome shaped lamp shade. This shade has a black finish on the outside with a white finish on the inside. This lamp has a very minimalist presence and will look great as a reading lamp or corner lamp in any room of your home. 55.1" H x 10" W x 18.9" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 18.9in D x 55.12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397599 |
| Product UPC: | 808230002203 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























