
Aluminum Dandelion Floor Lamp By Homeroots
A statement piece for the living room or bedroom, this LED floor lamp features aluminum wire paper clip shades that produce a glistening floating field of dandelion pom poms when lit up by the LED lights. Adjustable gooseneck arms allow for varying looks and directions of light. The light is controlled by an on/off toggle switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. The LED lights are integrated into the lamp and are not replaceable, but last 50,000 hours.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372729 |
| Product UPC: | 4512839457376 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $178.75
-65%$178.75
$62.56More Images


Aluminum Dandelion Floor Lamp By Homeroots
A statement piece for the living room or bedroom, this LED floor lamp features aluminum wire paper clip shades that produce a glistening floating field of dandelion pom poms when lit up by the LED lights. Adjustable gooseneck arms allow for varying looks and directions of light. The light is controlled by an on/off toggle switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. The LED lights are integrated into the lamp and are not replaceable, but last 50,000 hours.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372729 |
| Product UPC: | 4512839457376 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A statement piece for the living room or bedroom, this LED floor lamp features aluminum wire paper clip shades that produce a glistening floating field of dandelion pom poms when lit up by the LED lights. Adjustable gooseneck arms allow for varying looks and directions of light. The light is controlled by an on/off toggle switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. The LED lights are integrated into the lamp and are not replaceable, but last 50,000 hours.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372729 |
| Product UPC: | 4512839457376 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























