
63" Steel Traditional Shaped Floor Lamp With Red Drum Shade By Homeroots
Bring of level of elegance and charm to your space with this good looking 63" steel traditional shaped floor lamp with red drum shade. A gorgeous steel metal base bring just the right amount of pizzazz to this fabulous lamp. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the red fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. High quality design makes this a great lamp for not only lighting, but accenting a room with style. It is perfect for virtually any decor. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Red and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Red Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478189 |
| Product UPC: | 606114646631 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




63" Steel Traditional Shaped Floor Lamp With Red Drum Shade By Homeroots
Bring of level of elegance and charm to your space with this good looking 63" steel traditional shaped floor lamp with red drum shade. A gorgeous steel metal base bring just the right amount of pizzazz to this fabulous lamp. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the red fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. High quality design makes this a great lamp for not only lighting, but accenting a room with style. It is perfect for virtually any decor. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Red and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Red Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478189 |
| Product UPC: | 606114646631 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring of level of elegance and charm to your space with this good looking 63" steel traditional shaped floor lamp with red drum shade. A gorgeous steel metal base bring just the right amount of pizzazz to this fabulous lamp. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the red fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. High quality design makes this a great lamp for not only lighting, but accenting a room with style. It is perfect for virtually any decor. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Red and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Red Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478189 |
| Product UPC: | 606114646631 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























