
63" Steel Traditional Shaped Floor Lamp With Pink Drum Shade By Homeroots
Truly a mix of design and functionality that does'nt compromise on style, this 63" steel traditional shaped floor lamp with pink drum shade will be a great addition to your space. The base of this lamp is made of metal finished in a steel tone. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the pink fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. Use this lamp anywhere and elevate the look of the whole space. Bring some lite and good vibes into your space with this updated and stylishly designed lamp. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Pink and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Pink Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478191 |
| Product UPC: | 606114646648 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




63" Steel Traditional Shaped Floor Lamp With Pink Drum Shade By Homeroots
Truly a mix of design and functionality that does'nt compromise on style, this 63" steel traditional shaped floor lamp with pink drum shade will be a great addition to your space. The base of this lamp is made of metal finished in a steel tone. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the pink fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. Use this lamp anywhere and elevate the look of the whole space. Bring some lite and good vibes into your space with this updated and stylishly designed lamp. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Pink and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Pink Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478191 |
| Product UPC: | 606114646648 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Truly a mix of design and functionality that does'nt compromise on style, this 63" steel traditional shaped floor lamp with pink drum shade will be a great addition to your space. The base of this lamp is made of metal finished in a steel tone. The coloration of the steel lamp base creates a fashionable marriage with the the pink fabric drum shaped shade. Classically styled, this traditional lamp features a straight pole that extends upwards from a single base. Use this lamp anywhere and elevate the look of the whole space. Bring some lite and good vibes into your space with this updated and stylishly designed lamp. 63" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Dimensions: | 63" H x 14" W x 14" D |
| Product Color: | Pink and Silver |
| Product Finish: | 16 Row of Pink Roses in Bloom, Clear Acrylic Twisted Body + Silver Chrome Base. |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 478191 |
| Product UPC: | 606114646648 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























