
Yellow and Silver Rocket Shaped Table Lamp By Homeroots
Add some color and whimsy to your kids' room décor with this Yellow and Silver Rocket Shaped Table Lamp. The table lamp is made of a mixture of metal and acrylic materials. The traditional rocket ship shape features a silver metallic base and a silver metallic top that are joined by an acrylic body. The base has three fins that also act as legs to help stabilize the lamp. The acrylic body has a fun bright yellow color which will add brightness to any space you decide to use this lamp in. Use this rocket ship lamp as a nightlight or a study table light, the options are endless. 10.5" H x 5" W x 5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5in W x 5in D x 10.5in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Color: | Yellow |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468697 |
| Product UPC: | 606114543640 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $53.34
-65%$53.34
$18.67More Images



Yellow and Silver Rocket Shaped Table Lamp By Homeroots
Add some color and whimsy to your kids' room décor with this Yellow and Silver Rocket Shaped Table Lamp. The table lamp is made of a mixture of metal and acrylic materials. The traditional rocket ship shape features a silver metallic base and a silver metallic top that are joined by an acrylic body. The base has three fins that also act as legs to help stabilize the lamp. The acrylic body has a fun bright yellow color which will add brightness to any space you decide to use this lamp in. Use this rocket ship lamp as a nightlight or a study table light, the options are endless. 10.5" H x 5" W x 5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5in W x 5in D x 10.5in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Color: | Yellow |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468697 |
| Product UPC: | 606114543640 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some color and whimsy to your kids' room décor with this Yellow and Silver Rocket Shaped Table Lamp. The table lamp is made of a mixture of metal and acrylic materials. The traditional rocket ship shape features a silver metallic base and a silver metallic top that are joined by an acrylic body. The base has three fins that also act as legs to help stabilize the lamp. The acrylic body has a fun bright yellow color which will add brightness to any space you decide to use this lamp in. Use this rocket ship lamp as a nightlight or a study table light, the options are endless. 10.5" H x 5" W x 5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5in W x 5in D x 10.5in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Color: | Yellow |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468697 |
| Product UPC: | 606114543640 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























