
Black Candlestick Whimsical Dandelion Shade Table Lamp By Homeroots
A fashionable twist on a classic, this 26.5"H Black Candlestick Whimsical Dandelion Shade Table Lamp is an updated and fresh way to light up your space. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the black and natural linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a modern matte black. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473326 |
| Product UPC: | 606114589976 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $158.13
-65%$158.13
$55.35More Images



Black Candlestick Whimsical Dandelion Shade Table Lamp By Homeroots
A fashionable twist on a classic, this 26.5"H Black Candlestick Whimsical Dandelion Shade Table Lamp is an updated and fresh way to light up your space. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the black and natural linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a modern matte black. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473326 |
| Product UPC: | 606114589976 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fashionable twist on a classic, this 26.5"H Black Candlestick Whimsical Dandelion Shade Table Lamp is an updated and fresh way to light up your space. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the black and natural linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a modern matte black. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473326 |
| Product UPC: | 606114589976 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















