
Brown Candlestick Woodland Birds Shade Table Lamp By Homeroots
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Brown Candlestick Woodland Birds Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the ivory ground shade decorated with multiple species of bird. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Brown |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473317 |
| Product UPC: | 606114589884 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $155.80
-65%$155.80
$54.53More Images


Brown Candlestick Woodland Birds Shade Table Lamp By Homeroots
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Brown Candlestick Woodland Birds Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the ivory ground shade decorated with multiple species of bird. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Brown |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473317 |
| Product UPC: | 606114589884 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Brown Candlestick Woodland Birds Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the ivory ground shade decorated with multiple species of bird. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Brown |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473317 |
| Product UPC: | 606114589884 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















