
Black Candlestick Tribal Arrows Shade Table Lamp By Homeroots
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Black Candlestick Tribal Arrows Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the grey tribal arrows arrangement on an ivory linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, but it also becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473325 |
| Product UPC: | 606114589969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $158.13
-65%$158.13
$55.35More Images





Black Candlestick Tribal Arrows Shade Table Lamp By Homeroots
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Black Candlestick Tribal Arrows Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the grey tribal arrows arrangement on an ivory linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, but it also becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473325 |
| Product UPC: | 606114589969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add classically good-looking lighting to your space with this 26.5'" Black Candlestick Tribal Arrows Shade Table Lamp. The traditionally shaped, turned candlestick base pairs nicely with the grey tribal arrows arrangement on an ivory linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, but it also becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic slightly distressed deep brown. 26.5" x 12" x 12".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 26.5in H |
| Product Material: | Poly |
| Product Color: | Black |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473325 |
| Product UPC: | 606114589969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















