
Wildside Paper Shade with Natural Wood Table Lamp By Homeroots
This table lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The natural wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the collapsible natural crinkle paper shade. The on/off pull-chain switch reinforces the theme with a wooden ball accent. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood/Steel accents |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372819 |
| Product UPC: | 4512839456287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $72.81
-65%$72.81
$25.48More Images




Wildside Paper Shade with Natural Wood Table Lamp By Homeroots
This table lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The natural wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the collapsible natural crinkle paper shade. The on/off pull-chain switch reinforces the theme with a wooden ball accent. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood/Steel accents |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372819 |
| Product UPC: | 4512839456287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This table lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The natural wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the collapsible natural crinkle paper shade. The on/off pull-chain switch reinforces the theme with a wooden ball accent. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood/Steel accents |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372819 |
| Product UPC: | 4512839456287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























