
White on White Metal Table Lamp By Homeroots
The clean lines of pairing a white metal base with a white shade pay homage to Scandanavian design. This table lamp features a matte white modified tulip-styled base and body and is topped with a hardback drum shade of white Japanese paper. The horizontal striped paper adds a subtle pattern that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372789 |
| Product UPC: | 4512839456607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $138.04
-65%$138.04
$48.31More Images


White on White Metal Table Lamp By Homeroots
The clean lines of pairing a white metal base with a white shade pay homage to Scandanavian design. This table lamp features a matte white modified tulip-styled base and body and is topped with a hardback drum shade of white Japanese paper. The horizontal striped paper adds a subtle pattern that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372789 |
| Product UPC: | 4512839456607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The clean lines of pairing a white metal base with a white shade pay homage to Scandanavian design. This table lamp features a matte white modified tulip-styled base and body and is topped with a hardback drum shade of white Japanese paper. The horizontal striped paper adds a subtle pattern that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372789 |
| Product UPC: | 4512839456607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























