
White Garden Armchair By Homeroots
This White Garden Armchair looks gorgeous in your garden, patio, or other outdoor patio space. The slatted design on the seat prevents water from pooling, and the fun cross design on the slats on the back provides a unique and elegant tone. The beautiful white finish will surely impress anyone who visits your outdoor space. This chair is made from 100% premium quality Acacia hardwood that is prone to resist mold, mildew, and decay. 34" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Painted |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 390008 |
| Product UPC: | 4512822879307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $165.81
-65%$165.81
$58.03More Images



White Garden Armchair By Homeroots
This White Garden Armchair looks gorgeous in your garden, patio, or other outdoor patio space. The slatted design on the seat prevents water from pooling, and the fun cross design on the slats on the back provides a unique and elegant tone. The beautiful white finish will surely impress anyone who visits your outdoor space. This chair is made from 100% premium quality Acacia hardwood that is prone to resist mold, mildew, and decay. 34" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Painted |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 390008 |
| Product UPC: | 4512822879307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This White Garden Armchair looks gorgeous in your garden, patio, or other outdoor patio space. The slatted design on the seat prevents water from pooling, and the fun cross design on the slats on the back provides a unique and elegant tone. The beautiful white finish will surely impress anyone who visits your outdoor space. This chair is made from 100% premium quality Acacia hardwood that is prone to resist mold, mildew, and decay. 34" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Painted |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 390008 |
| Product UPC: | 4512822879307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























