
Walnut Wood with Milky Frosted Glass Dome Shade Table Lamp By Homeroots
A traditional silhouette meets modern design in this table lamp. The dark walnut rubberwood body holds a milky alabaster frosted glass dome shade and is accented with a satin steel base, cap, and finial. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 13.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut rubber wood w. brushed steel accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372657 |
| Product UPC: | 4512839458380 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $126.36
-65%$126.36
$44.23More Images



Walnut Wood with Milky Frosted Glass Dome Shade Table Lamp By Homeroots
A traditional silhouette meets modern design in this table lamp. The dark walnut rubberwood body holds a milky alabaster frosted glass dome shade and is accented with a satin steel base, cap, and finial. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 13.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut rubber wood w. brushed steel accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372657 |
| Product UPC: | 4512839458380 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A traditional silhouette meets modern design in this table lamp. The dark walnut rubberwood body holds a milky alabaster frosted glass dome shade and is accented with a satin steel base, cap, and finial. Two pull chain switches, each with on/off functionality allow for a dim or bright light setting. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 13.5in W x 13.5in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut rubber wood w. brushed steel accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372657 |
| Product UPC: | 4512839458380 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























