
Walnut Wood Finish Stacked Bentwood Ovals with Natural Fabric Oval Shade Table Lamp By Homeroots
Walnut Wood Finish Stacked Bentwood Ovals with Natural Fabric Oval Shade Table Lamp By Homeroots
Earth tones pair with a retro twist, this table lamp is the perfect modern accent to your bedside table. Two stacked bentwood ovals with a walnut finish hold up a coarse weave natural fabric oval drum shade. The socket contains an on-off easy push-through switch. This lamp is smart-outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 6in D x 19.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372536 |
| Product UPC: | 4512839459998 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $124.46
-65%$124.46
$43.56More Images



Walnut Wood Finish Stacked Bentwood Ovals with Natural Fabric Oval Shade Table Lamp By Homeroots
Earth tones pair with a retro twist, this table lamp is the perfect modern accent to your bedside table. Two stacked bentwood ovals with a walnut finish hold up a coarse weave natural fabric oval drum shade. The socket contains an on-off easy push-through switch. This lamp is smart-outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 6in D x 19.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372536 |
| Product UPC: | 4512839459998 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Earth tones pair with a retro twist, this table lamp is the perfect modern accent to your bedside table. Two stacked bentwood ovals with a walnut finish hold up a coarse weave natural fabric oval drum shade. The socket contains an on-off easy push-through switch. This lamp is smart-outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 6in D x 19.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372536 |
| Product UPC: | 4512839459998 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























