
Walnut Wood Finish Cylindrical Linen Shade Table Lamp By Homeroots
Drawing on mid-century modern traditions, this table lantern combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross triangular base for a contemporary statement. The ball-accented pull-chain turns the lantern on and off. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. This table lantern is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 17in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372467 |
| Product UPC: | 4512839460871 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $95.56
-65%$95.56
$33.45More Images


Walnut Wood Finish Cylindrical Linen Shade Table Lamp By Homeroots
Drawing on mid-century modern traditions, this table lantern combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross triangular base for a contemporary statement. The ball-accented pull-chain turns the lantern on and off. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. This table lantern is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 17in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372467 |
| Product UPC: | 4512839460871 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Drawing on mid-century modern traditions, this table lantern combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross triangular base for a contemporary statement. The ball-accented pull-chain turns the lantern on and off. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. This table lantern is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 17in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372467 |
| Product UPC: | 4512839460871 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























