
Vintage Silver Table Lamp with Rose Accents By Homeroots
Turn your interior into a classic haven of vintage glamour and soothing ambience with this unique Vintage Silver Table Lamp with Rose Accents. The structure of the lamp is adorned with faux pearls and diamonds that are embedded on floral decorations, setting a soft and romantic aesthetic and mood to the overall design. 28" x 16" x16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468633 |
| Product UPC: | 606114543008 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Vintage Silver Table Lamp with Rose Accents By Homeroots
Turn your interior into a classic haven of vintage glamour and soothing ambience with this unique Vintage Silver Table Lamp with Rose Accents. The structure of the lamp is adorned with faux pearls and diamonds that are embedded on floral decorations, setting a soft and romantic aesthetic and mood to the overall design. 28" x 16" x16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468633 |
| Product UPC: | 606114543008 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Turn your interior into a classic haven of vintage glamour and soothing ambience with this unique Vintage Silver Table Lamp with Rose Accents. The structure of the lamp is adorned with faux pearls and diamonds that are embedded on floral decorations, setting a soft and romantic aesthetic and mood to the overall design. 28" x 16" x16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468633 |
| Product UPC: | 606114543008 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























