
Tall Bronze Urn Shaped Table Lamp By Homeroots
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Tall Bronze Urn Shaped Table Lamp. The intricately designed body is adorned with red jewels, complimenting the lamp in a regal and luxurious manner. The addition of bronze finishing with silver accents showcases a more refined and sophisticated style, lending you a furniture piece that is both functional and stylish. The high quality lampshade made of white fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 29.5" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Reddish Bronze w/ Silver Accents and Trimmings |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468655 |
| Product UPC: | 606114543220 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $244.46
-65%$244.46
$85.56More Images




Tall Bronze Urn Shaped Table Lamp By Homeroots
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Tall Bronze Urn Shaped Table Lamp. The intricately designed body is adorned with red jewels, complimenting the lamp in a regal and luxurious manner. The addition of bronze finishing with silver accents showcases a more refined and sophisticated style, lending you a furniture piece that is both functional and stylish. The high quality lampshade made of white fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 29.5" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Reddish Bronze w/ Silver Accents and Trimmings |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468655 |
| Product UPC: | 606114543220 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat yourself to a richly designed lighting piece with this Tall Bronze Urn Shaped Table Lamp. The intricately designed body is adorned with red jewels, complimenting the lamp in a regal and luxurious manner. The addition of bronze finishing with silver accents showcases a more refined and sophisticated style, lending you a furniture piece that is both functional and stylish. The high quality lampshade made of white fabric completes the look, giving it a soft and ambient touch. 29.5" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Reddish Bronze w/ Silver Accents and Trimmings |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468655 |
| Product UPC: | 606114543220 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























