
Slim Silhouette Walnut Wood Table Lamp By Homeroots
Perfect for a natural, modern setting, this table lamp is made up of beautiful Walnut Eucalyptus wood. A simple silhouette lets the textured natural tall, double cylindrical shade shine. A wood ball on the on/off pull-chain completes the statement. The lamp fashionably services bedside or desk and introduces a rustic note for the den. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372561 |
| Product UPC: | 4512839459721 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $117.89
-65%$117.89
$41.26More Images



Slim Silhouette Walnut Wood Table Lamp By Homeroots
Perfect for a natural, modern setting, this table lamp is made up of beautiful Walnut Eucalyptus wood. A simple silhouette lets the textured natural tall, double cylindrical shade shine. A wood ball on the on/off pull-chain completes the statement. The lamp fashionably services bedside or desk and introduces a rustic note for the den. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372561 |
| Product UPC: | 4512839459721 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for a natural, modern setting, this table lamp is made up of beautiful Walnut Eucalyptus wood. A simple silhouette lets the textured natural tall, double cylindrical shade shine. A wood ball on the on/off pull-chain completes the statement. The lamp fashionably services bedside or desk and introduces a rustic note for the den. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372561 |
| Product UPC: | 4512839459721 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























