
Silver Bauble Table Lamp with Black Shade By Homeroots
A modern light piece that will elevate the look of any space in your home, this Silver Bauble Table Lamp with Black Shade features contrasting colors and finishes. The base and body of the lamp is made from solid metal where the base has a black finish and the body has a silver finish. The main body is made of five round baubles that are stacked on top of each other and ultimately stand on a round base. The simple black fabric shade looks great against the silver finish and adds just the right amount of contrast. You can use this lamp on its own or in a pair without worrying about any clashing colors or styles. 30" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Nickel/Satin/Linen |
| Product Color: | Silver/Black |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468472 |
| Product UPC: | 606114541394 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $170.40
-65%$170.40
$59.64More Images



Silver Bauble Table Lamp with Black Shade By Homeroots
A modern light piece that will elevate the look of any space in your home, this Silver Bauble Table Lamp with Black Shade features contrasting colors and finishes. The base and body of the lamp is made from solid metal where the base has a black finish and the body has a silver finish. The main body is made of five round baubles that are stacked on top of each other and ultimately stand on a round base. The simple black fabric shade looks great against the silver finish and adds just the right amount of contrast. You can use this lamp on its own or in a pair without worrying about any clashing colors or styles. 30" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Nickel/Satin/Linen |
| Product Color: | Silver/Black |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468472 |
| Product UPC: | 606114541394 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern light piece that will elevate the look of any space in your home, this Silver Bauble Table Lamp with Black Shade features contrasting colors and finishes. The base and body of the lamp is made from solid metal where the base has a black finish and the body has a silver finish. The main body is made of five round baubles that are stacked on top of each other and ultimately stand on a round base. The simple black fabric shade looks great against the silver finish and adds just the right amount of contrast. You can use this lamp on its own or in a pair without worrying about any clashing colors or styles. 30" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 30in H |
| Product Material: | Nickel/Satin/Linen |
| Product Color: | Silver/Black |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468472 |
| Product UPC: | 606114541394 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























